اندرزهای حکیمانه در خصوص آزمون وکالت

الرساله الاجوبیه فی الشرح الاهم المباحث الامتحان الوکاله العدلیه

اندرزهایی حکیمانه در خصوص آزمون وکالت92

حمد و سپاس دادار عالم راست و شکر بی‌شمار دانای پیدا و نهان را که انوار عنایت بی‌نهایتش شامل حال این احقر گشته و در آزمون کانون وکلای عدلیه در سنه 1433 قمری (1391 خورشیدی)، رتبه اول در کانون ولایت استراباد و در آزمون تصدی منصب قضا ایضاً رتبه 35 در کل بلاد اسلامی‌مان را نصیب‌مان نمود. و اما بعد، از آنجا که دوستانِ مشتاق و مشتاقانِ دوست راجع به طریقه‌ی سلوک و تفحص و تبحر در منابع ضرور برای این امتحان، از این حقیر پرس و جو بسیار می‌کردند بنا بر اصرار بی حد یاران، بر خود واجب دانستم از باب عمل به حدیث شریف "زکاة العلم إنفاقه"، مرقومه‌ای در حد توان نسبتا جامع را، از تجربیات و دانسته‌های ذی‌قیمت! خود در قالب رساله‌ی سوال و جواب برای مریدان راه و رهروان مرید بنویسم تا از فضل ما بهره‌ای برده و دعایی به جان ما دعا کنند. باشد که این رساله که بعد از مطابقه با نسخه‌ی علامه قزوینی و به نیت پاسخ به متداول‌ترین سوالات مبتلابه به زینت طبع آراسته شده است در برگیرنده‌ی تمام نصایح لازم برای آزمون وکالت بالاخص برای اهالی بلاد جرجان باشد. العبد الاحقر الفانی الشیخ محمد صالح بن محمد صفایی الجرجانی.

س) تعداد شرکت کننده و ظرفیت پذیرش کانون گلستان در سال 91 چند نفر بود؟

ج) سال گذشته در کانون گلستان کمتر از 1000 نفر شرکت کرده بودند و با سهمیه ایثارگران، 50 نفر اعلام ظرفیت شده بود. یعنی نسبت 20 به 1(در نهایت 1نفر سهمیه پذیرفته شد). در کانون مرکز اما حدود 16 هزار نفر شرکت کرده بودند و حدود 1000 نفر اعلام ظرفیت شده بود. یعنی نسبت 16 به 1. این نسبت‌گیری بعضی از دوستان رو به این نتیجه رسانده بود که احتمال قبولی در کانون مرکز بیش از کانون گلستان است اما در عمل اینگونه نبود و دوستانی که در کانون مرکز رتبه ای حدود 1100 رو آورده بودند در کانون گلستان اگر شرکت می‌کردند رتبه‌ی حدود 40 رو می‌آوردن و قبول می‌شدن. علت هم این است که در کانون مرکز سطح علمی شرکت کنندگان بالاتر است.

س) از کی شروع به خواندن کنیم؟

ج) من 20/2/91 سربازی‌ام تمام شد و تاریخ آزمون 19/8/91 بود. بعد از پایان خدمت حدود یک ماهی به استراحت و پرس و جو در خصوص منابع آزمون گذشت. "آیین دادرسی کیفری دکتر خالقی" اولین کتابی بود که برای آزمون در 24/3/91 خریدم و با روزی 2 تا 4 ساعت مطالعه شروع کردم. پس هنوز دیر نشده. اگر امتحان آبان باشد از اول تیر ماه هم شروع کنید خوب است.

تذکر: زود شروع کردن ممکن است خوب باشد ولی خطر بزرگی هم دارد؛ اینکه طولانی شدن زمان درس خواندن باعث فرسایشی شدن مطالعه می‌شود و انرژیتان را برای حفظ معلوماتتان باید صرف کنین. پس تعجیل چندان فایده ندارد.

توصیه می‌کنم 3 تا 4 ماه را برای مطالعه مقدماتی و احاطه کلی بر مطالب و قوانین بذارین و دو ماه آخر رو برای تسلط و اشراف کامل بر مطالب و دو هفته آخر رو برای مرور نهایی و بازیابی آموخته‌ها.

س) روزی چند ساعت مطالعه باید کرد؟

ج) شروع هر کاری دشوار است، درس خواندن هم همین طور. پس با 2 تا 4 ساعت در روز شروع کردم. وقتی می‌خواستم مطالعاتم رو جدی‌تر کنم مرداد ماه در حالی که ماه رمضان را در آغوش داشت، از راه رسید. ماه رمضان هم که می‌دانید خواب بیشتر می‌چسبد تا درس! انقدر ساعات مطالعه ام در ماه رمضان پایین بود که گاهی "هَشی" (شیطانک وسوسه کننده درونم) به من می‌گفت "بابا سرنوشت تو به این امتحان بسته اس! امسال که باید درس بخونی اشکال نداره روزه نگیری!". راستش من هم داشتم گولش رو می‌خوردم ولی بعد زدم تو دهنش. شما هم مواظب باشین گول نخورین. خدا هم کمک می‌کنه! پس، از اول تیر تا آخر مرداد ماه فکر می‌کنم متوسط روزی 5 و حداکثر 6 ساعت بیشتر مطالعه نداشتم. نشان به این نشان که کتاب قانون آ.د.م. رو در 24/5/91 خریدم و قبلش این قانون رو نداشتم. در دو ماه اول سبکتر و سطحی‌تر مطالعه می‌کردم. در واقع مطالعه‌ی جدی و فشرده‌تر من از اوایل شهریور ماه یعنی 80 روز قبل از آزمون شروع شد و تقریبا اوایل آبان به اوج آمادگی خودم رسیده بودم و دو هفته‌ی آخر تنها تلاشم این بوده که بتوانم یافته‌های خودم رو تا روز آزمون حفظ کنم.

ممکن است در برهه‌های مختلف در طول درس خواندن دچار کسالت و خستگی و حتی تنفر از کتابها شوید. راهی جز این است که چند روز کامل درس را رها کنید تا بتوانید باز با اشتیاق کافی به درس برگردید.

س) حتما قبل از شروع به درس خواندن سطح علمی تان بالا بوده؟

ج) اصلا این‌طور نیست. نا امید نباشید. من قبل از اینکه شروع کنم میانگین درصدهام از 35 بالاتر نمی‌آمد. چون کلاسهای آدک رو در دوره کارشناسی اصلا نرفته بودم حتی فرق دادایار و بازپرس رو هم نمیدونستم بخاطر همین هم اول از آدک و کتاب دکتر خالقی شروع کردم. اصول فقه هم تقریبا هیچی بلد نبودم. تجارت فقط با مبانی اسناد تجاری آشنا بودم و در شرکتها و ورشکستگی تقریبا صفر بودم. فقط مدنی رو بخاطر گرایش ارشدم و آشنایی با مبانی اون حدود 50 می‍زدم و بقیه درسهارو هم تقریبا پیاده‌ی پیاده!!! بودم. پس فکر نکنین کار سختیه!

س) چه منابعی رو باید مطالعه کنیم؟

ج) منابع مختلفی رو برای آزمون وکالت معرفی می‌کنن. من قبل از شروع به مطالعه برای مشورت رفتم سراغ رتبه اول سالهای قبل کانون گلستان و با خانم صدف آرمان‌پور راجع به منابع آزمون صحبت می‌کردم، هر درسی رو که می‌پرسیدم، اولین و مهمترین و گاهی یگانه منبع اون درس رو "قانون" معرفی می‌کردند. اون موقع برام خیلی این جواب پذیرفتنی نبود ولی الان من هم بهترین، مهمترین و شاید یگانه منبع رو برای آزمون وکالت همون قانون می‌دونم.

الف) حقوق مدنی:

1) قانون مدنی: حدود 1300 ماده. با تاکید بر موادی که بیشتر مورد سوال هستن(ماده 183 تا 300). بعضی مواد اصلا مهم نیستن مثلا م950 تا 1000، بعضی مواد اهمیت کمی دارن. با مروری بر تستهای سالهای گذشته مواد مهم دستتون میآد.

2) قانون مدنی در نظم کنونی: خواندن این کتاب رو همه‌ی عقلا توصیه می‌کنند اما واقعیت اینه که من هنوز بعد از 10 سال این کتاب رو ندارم! و تا حالا هم این کتاب رو یه دور کامل هم نخوندم. برای امتحان ولی مواد 183 تا 300 رو از این کتاب خوندم. من بدون تسلط لازم بر این کتاب، مدنی رو 66 زدم البته سوالات مدنی امسال نسبتا سخت برآورد شده. احتمالا اگر به این کتاب مسلط باشین راحت 80 هم می‌زنین.

3) تست: "تست حقوق مدنی دکتر شهبازی" بی غلط ترین و مشروح ترین کتاب تستی است که تا الان دیدم. انصافا من که غلط مسلّمی رو توی این کتاب کشف نکردم. یک دور کامل زدم(2ماه آخر) بعضی تستهارو هم که جالب یا مهم بود علامت زدم و بعدا دوباره مرور کردم.

تذکر: وقتی تست میزنین دقت داشته باشین که تستها برای کدام آزمون است، ارشد، قضاوت یا کانون. سبک سوالات هر آزمون متفاوت از آزمون دیگست. بعضی مباحث مختص آزمون ارشده و در آزمون وکالت نمیآد مثلا بعضی موضوعات در بحث تعهدات.

تست حقوق مدنی انتشارات مجد هم کتاب قابل قبولیه ولی کتاب اول برتری غیر قابل انکاری به سایر کتب تست در این درس داره.

ب) آیین دادرسی مدنی:

1) قانون آ.د.م: 530 و اندی ماده داره. قشنگ بِجَوین قانون رو! کلمه کلمه‌ی قانون رو توجه و توجیه و تصویر کنین برا خودتون. و همچنین قانون احیای دادسرا.

2) کتاب: معمولا 3 جلد کتاب دکتر شمس رو میخونن ولی من نخوندم. البته چون آ.د.م. 2و 3 رو در دوره کارشناسی با خود دکتر شمس گذرانده بودم اشراف کلی به سبک دکتر شمس داشتم. به نظر من ضروری نیست این کتاب‌ها رو بخونین. نه بنیادین نه مشروح. هرچند خوندنش ضرر نداره اگه وقت اضافی داشته باشید در ماههای اول بخونین. ولی توصیه می‌کنم حتما کنار دستتون باشه. چون گاهی سوالاتی براتون پیش می‌آد ویا با بعضی پاسخها عجیب برمی‌خورین و ارجاعاتی در کتب تست به اینها میشه که نگاه به این کتب برای رفع تردید مفید است.

3) تست: یه کتاب تست آ.د.م. هست برای آقای کمالوند که نسبتا قابل قبوله. بد نیست اوایل یه دور بزنین. ولی به جرات کتاب تست آ.د.م. انتشارات مجد اثر دکتر حمید ابهری (که استاد راهنمای بنده هم بودن) رو بهتر و کم غلط‌تر می‌دونم. البته بعضی تستهای تالیفی در چاپهای اخیر این کتاب بیخودی تکرار شده.

ج) آیین دادرسی کیفری:

1) قانون آدک: بخورینش. موادش زیاد نیست. و قانون احیای دادسرا.

2) کتاب: بهترین کتاب در این درس کتاب آیین دادرسی کیفری دکتر علی خالقی است. بسیار بسیار بسیار کتاب روان و جالب و اشتیاق برانگیزیه. من این کتاب رو سه بار در این چند ماه خوندم. فقط هم به خاطر برجستگی این کتاب. البته خوندن این کتاب برای آزمون وکالت خیلی ضروری به نظر نمیرسه. چون دوستانی که جزوه و قانون تنها رو هم خونده بودن، بالای 70 زدن ولی کلا توصیه می‌کنم بخونین. برای مصاحبه قضاوت هم از این کتاب سوال می‌کنن ظاهرا.

3) جزوه: جزوه‌ی آدک استاد ساوالانی دیر به دست من رسید ولی وقتی خوندم خیلی از نکاتی رو که به زحمت از قانون در آورده بودم توی این جزوه دیدم و حسابی سوختم!

4) تست: کتاب تست آدک آقای رضا شکری، نشر مجد. باتوجه به اینکه گرایش مولف جزا بوده این کتاب نسبت به کتابهای دیگه ایشون، کم غلط تر و قابل قبول تر بود و توصیه میشه بعد از تسلط به قانون یه دور سریع بزنین تستهاش رو.

نکته طلایی: در ماه‌های آخر حتما 2 درس آیین دادرسی مدنی و کیفری را در کنار هم و به صورت تطبیقی بخوانید تا در امتحان کاملا بر موارد مشابه و مشترک مسلط باشید. (مثلا مهلتها، ضمانت اجراهای، مراجع و طرق اعتراض...) در تمام موارد مشابه در هر قانون به قانون دیگر ارجاع دهید. مثلا پس از صدور قرار اناطه در آدک بعد از یک ماه چه میشود، در آ.د.م. چه می‌شود؟ یا در آدک در چه مواردی "جلب" داریم و در آ.د.م. در چه موردی صحبت از جلب شده است(کارشناسی)؟ و الخ...

د) حقوق تجارت:

من در این درس آنچنان موفق نبودم. با توجه به زمانی که گذاشته بودم برای این درس، ایده آل برام 80 درصد بود اما وقتی از جلسه اومده بودم هیچ تصوری درمورد درصد احتمالیم نداشتم. 60 در صد زده بودم.

1) قانون تجارت: با لایحه اصلاح حدودا 900 ماده است. بسیار قانون فرار و بی مبنایی است. حفظیه حفظی. چند بار این کتاب رو با تمام قدرت و به قصد کشت به زمین کوبیدم!!! اما هر بار مجبور شدم باهاش آشتی کنم!

2) کتاب: کتاب دوست عزیزم جناب علی فلاح که از مجموعه کتب انتشارات دور اندیشان است کتابی مفید و البته برخلاف تصور اولیه، کمی سنگین است و با تسلط باید مطالعه شود. قانون تجارت در نظم کنونی رو اصلا نخوندم. کتابهای دکتر اسکینی و ... هیچ کدام رو نخوندم.

3) تست: من یه دوره‌ای تست حقوق تجارت انتشارات مجد تالیف آقای رضا شکری رو میزدم (چاپ85) ولی واقعا با این کتاب و پاسخهاش مشکل داشتم به خصوص از بحث اسناد تجاری به بعد. به خاطر همین انداختمش کنار و دیگه نزدمش چون واقعا به نظرم کتابی پر غلط بود و اعصابم رو به هم می‌ریخت، امیدوارم در چاپهای بعدی اصلاح شده باشه. یه کتاب تست هم بود تحت عنوان آسان‌ساز آقای فرشید فرحناکیان که بعضی ها تعریف می‌کردند ولی من حجم کتاب رو که دیدم اصلا سمتش نرفتم و عطایش را به لقایش بخشیدم و به نظرم آمد که وقتی رو که می‌خوام روی این کتاب بذارم بهتره روی قانون بذارم.

ه) جزای عمومی و اختصاصی:

با توجه به اینکه گرایش ارشدم خصوصی بود و سررشته‌ی قابل توجهی از مباحث جزایی نداشم و از طرفی هم برای تسلط بر این درس نه حوصله، نه علاقه و نه وقت کافی داشتم از اول درصد ایده آلم رو60 گذاشته بودم و بنا را بر این گذاشته بودم که با خواندن قانون حداقل 50 درصد رو بزنم. نتیجه امتحان مطلوب بود 53 درصد. البته جزای امسال راحت تر بود و میانگین نمره بالاتر بود اما من همین مقدار برایم رضایت بخش و مقصود بود.

1) قانون: قانون مجازات اسلامی که حدود 720 ماده است. 60 ماده اول(جزای عمومی) قابل توجه تر است چرا که نسبت به تعداد کم این مواد، سوالات زیادتری ازش میاد. مواد 500 به بعد هم که اصلا قابل یاد گرفتن نبود برام. مواد مربوط به "حدود" رو هم باید با اشتراک گیری یاد گرفت. دیات هم که روزنامه وار بخونین کافیه.

2) کتاب: من کتابی نخوندم در جزا.

3) تست: تست جزای عمومی آقای شکری از نشر مجد رو یه 200 -300 تایی زدم، دیدم خیلی وقت می‌گیره گذاشتمش کنار و دیگه تستی نزدم بجز گه گاه تستهای سالهای گذشته را از کتابهای طرح نوین.

و) اصول فقه:

اما اصول فقه! که خیلی ها ازش فرارین و اون هم از خیلی ها فراریه! این درس اگرچه ضریبش 1 است اما وقت گذاشتن روش جواب میده و خیلی ها ازش غافل میشن و بسیار هم ضرر میکنن.

1) کتاب: کتاب مشهور اصول فقه جناب ابوالحسن محمدی: این کتاب به نسبت طولانیه پس باید همون دور اول که مطالعه می‌کنید جاهایی رو که مَخلَص کلام رو نوشته علامت بزنین که دفعات بعد فقط همون هارو بخونین نه کل کتاب.

2) جزوه: جزوه ای منسوب به دکتر شهبازی هست که مختصر و مفید و البته فرار است. این جزوه رو هم باید چند بار بخونین. شاید این جزوه به تنهایی هم کافی باشد.

3) تست: تست اصول فقه دکتر شهبازی: یه صد تایی از این تست زدم ولی این تست هم نزد ما دوام نیافت و کنار گذاشته شد.

اگر علاقه ای به اصول ندارید سعی کنین با اقلا با خواندن جزوه دکتر شهبازی 40 تا 50 درصد بزنین. اصلا کار سختی نیست.

منابع حاشیه ای:

1) آرای وحدت رویه: حتما آرای وحدت رویه‌ای رو که در 2 -3 سال گذشته صادر شدن رو باید یاد چون معمولا از آخرین آرا سوال میآد.

2) قوانین فرعی: نگاهی به قوانین فرعی مثل قوانین راجع به وکالت، قوانین موجر و مستاجر ، قانون جرایم رایانه ای، قانون ... توصیه می‌شود. (من خودم فقط قوانین راجع به وکالت رو خوندم)

3) کتاب آخرین گام وکالت از موسسه دوراندیشان هم در دو هفته آخر توصیه می‌شود.

س) در کلاسها و آزمونهای کدام موسسه شرکت کنیم قبول می‌شویم؟

ج) هیچ موسسه‌ای نمی‌تواند شما را در آزمون موفق کند، تنها و تنها خود شما هستین که می‌توانید با دقت و پشتکار و ذکاوت خود پیروز شوید و موسسات تنها می‌توانند مشوق و راهنمای شما باشند. من دوستان زیادی رو میشناسم که برای کلاسها و آزمونها هزینه های زیادی کردند اما موفق نشدند!

من شخصا تنها در یک آزمون آزمایشی از موسسه طرح نوین (در هفته آخر) شرکت کردم آن هم به اصرار دوست عزیز جناب محمد حسین زاده مهری. البته محمد هر هفته تستهای آزمونهای طرح نوین را برایم می‌آورد و می‌زدم. اشکال این تستها این بود که گاهی غلط زیاد داشتند ولی انصافا گاهی نکات بسیار قشنگ و لذت بخشی در این تستها وجود داشت.

نکته مهم: شرکت مکرر در آزمونهای یک موسسه باعث می‌شه به سبک سوالات اون موسسه عادت کنین و تستهای اون موسسه رو بالا بزنین. این باعث ایجاد تصور غلط و غیرواقعی از وضعیت علمی خودتون میشه و اونوقت که نتیجه آزمون بیاد، حالتون از این رو به اون رو میشه!

س) از کی شروع به تست زدن بکنیم؟

زمان خاصی نداره، من آ.د.م. رو اصلا از اول با تست شروع کردم. شما بعد از یک ماهی که مطالعه‌ی مقدماتی روی مواد قانون داشتید حتما باید جسته و گریخته تست بزنین. تست بزنین تا دستتون بیاد چی باید بخونین و چه نکاتی رو باید در قانون دقت کنین. پس تست زدن در ماه های اول برای اینکه بفهمین چی و چجوری باید بخونین لازمه! و در ماه های آخر برای سنجش و تسلط بر دانسته ها.

س) هر کتاب تست رو چند بار بزنیم؟

یکی از غلط ترین روشها به نظر من اینه که بعضی ها برنامه ریزی می کنی که فلان کتاب تست رو فلان بار تا آزمون بزنن. آقا مگه قانونه که چند دور بزنی. قانون رو صد دور بزن ولی تست رو یه بار بزن بسه. آره حالا اگه یه تستی جالب بود یا غلط زدی، علامت بزن کنارش که بعدا باز یه حالی ازش بپرسی و گرنه کتاب رو که لازم نیست کلا دوباره بزنی.

نکته: به پاسخ نامه‌های آزمون های حقوقی و حتی کتابهای تست اعتماد کامل نکنید و همواره به نگاه تردید با آنها برخورد کنید! اگر بعد از چند ماه مطالعه و تسلط نسبی، به نظر شما جواب سوالی گزینه 2 است، صرف اینکه در پاسخ نامه آمده گزینه 3، قبول نکنید، اگر حوصله ندارید علامت بزنید تا بعدا مسئله را حل کنید، یا بفهمید که چرا پاسخ شما اشتباه بوده و یا به این نتیجه برسید که پاسخ مولف ناردست است! جدای از اغلاط تایپی فراوان برخی کتابها، به یاد داشته باشید که مولفین این تست ها هم یکی مثل خود ما هستند!

س) چگونه خود را بسنجیم؟

برای پیدا کردن اعتماد به نفس و نیز سنجش میزان پیشرفت مان لازم است هر چند وقت یک بار لازم است خود را در درسهای مختلف بسنجیم. برای این کار باید به کتابهایی مراجعه کرد که تستها را دسته بندی موضوعی نکرده باشند و تستهای را سال به سال و آزمون به آزمون در کتاب آورده باشند. چرا که در این صورت وقتی مثلا تست جزای 84 رو می‌زنین، این تست از کل مباحث آمده نه بخش خاص و می‌تواند وضعیت نسبی شما را مشخص سازد.

س) ضرایب دروس در آزمون وکالت چند است؟

حقوق مدنی (ضریب 3) و آیین دادرسی مدنی(ضریب 3) باهم ضریب 6 دارند.

حقوق جزا(ضریب2) و حقوق تجارت (ضریب2) و آیین دادرسی کیفری(ضریب2)، باهم ضریب 6 دارند.

اصول فقه هم ضریب 1 دارد.

نکته: برداشت من این بود که سرمایه گذاری روی دروس آدم و آدک با توجه به حجم نه‌چندان زیاد مطالب آنها و مرتبط بودن آنها با هم، بهتر جواب می‌دهد. لذا برنامه ام را گذاشم که این دو درس را بتوانم 90 درصد بزنم که البته تقریبا جواب هم داد.

س) با چه درصدهایی رتبه اول شدی و درصد رتبه‌های بعد چطور بود؟

درصدهای من از این قرار بود: مدنی 66، آدم 88، آدک 83، تجارت 61، جزا 53، اصول فقه 70. میانگین درصدها: 72 درصد. معدل من شد 33/14. البته احتمالا قطعا معدل رتبه های اول استانهای قوی تر بالاتر از این باید باشد.

رتبه دوم آقای هادی رافضی شد با معدلی حدود 15/14 اما اختلاف رتبه سوم با ما دو نفر زیاد بود، معدلش حدود 70/12 بود اگه اشتباه نکنم و رتبه های بعد با اختلاف بسیار کم بعد از هم قرار داشتند. آخرین نفرات قبولی گمان میکنم معدلی نزدیک به 10 یا کمی کمتر داشتند.

س) آیا قبل از امتحان فکر می‌کردی چنین رتبه ای بیاری؟

من تا قبل از امتحان تنها هدفم قرار گرفتن در میان 50 نفر بود یعنی فقط میخواستم قبول بشم. اما بعد امتحان وقتی از معدلهای خود گفته‌ی شرکت کننده هارو باخبر می‌شدم، فقط معدل جناب رافضی از کف معدلی که برای خودم حساب کرده بودم بالاتر بود و فهمیدم از قرار معلوم جزو نفرات اول باید باشم.

چند توصیه پایانی:

1) بیش از اینکه تلاش کنید منابع بیشتری را بخوانید تلاش کنید بفهمید که چه چیزهایی را بیشتر باید بخوانید.

2) هر چیزی که از ذهن شما فرار می‌کند، یعنی می‌خواهد روز امتحان حال شما را بگیرد، پس هر مسئله‌ای را بیشتر فراموش کردید، بدانید که احتمال بیشتری دارد که در آزمون بیاید!

3) به یَک یَک کلمات قانون به عنوان یک نکته مهم نگاه کنین! هر کلمه ای رو که بهش کم توجهی کنین سر امتحان میاد باهاتون جبران می‌کنه و می‌چزونتون! ( البته این توصیه برای ماه‌های آخره)

4) چند بار زدن تستها، باعث حفظ شدن آنها و اعتماد به نفس کاذب می‌شود، خود را گول نزنید!

5) اگر امسال در آزمون موسسه ای شرکت می‌کنید که در سالهای گذشته نیز شرکت کرده اید و احساس می‌کنید نتیجه بهتری از پارسال دارید، مغرور نشوید، احتمالا سوالات برایتان آشنا هستند.

6) تست نزدن بهتر از این است که تستی را بزنید که غلط دارد! پس در انتخاب کتابهای تست دقت کنید!

7) من برای وکالت درس خواندم و اصلا برای آزمون قضاوت مطالعه‌ای نکردم، اما در آزمون قضاوت هم نتیجه‌ی بسیار خوبی گرفتم.

8) اگرچه در سالهای اخیر گفته شده است که دیگر صرفا از قانون سوال نمی‌آید، اما به نظر من این ادعا ذره ای باعث تضعیف اهمیت بی بدیل قانون به عنوان منبع آزمون وکالت نیست.

9) اگر متوجه شدید چیز دیگه‌ای شبیه اونچه دارید می‌خونین در مطالعات قبلی و در جای دیگه دیده اید، سرسری از کنارش نگذرین، سعی کنین پیداش کنین و باهم مقایسه کنین!

10) برای قبولی حداکثر 6 ماه زمان برای درس خواندن عالی است. با 3 ماه فشرده هم می‌توانید قبول شوید و حتی می‌توانید نتیجه خوبی بگیرید، اگر درست مطالعه کنید.

در پایان: آنچه نوشتم حاصل اطلاعات و برداشتهای شخصی من در مورد آزمون وکالت و منابع مربوط بود. مشورت با سایر دوستانی که قبول شده اند هم بی فایده نیست.

/ 81 نظر / 10752 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مریم

سلام خدمت شما ممنون از توصیه هاتون واقعا صادقانه گفتید وبهترین وبلاگ بود واسم شماسالی که قبول شدیدنص قانون مهم بوده الان وکالت94فکرنکنم بیشترسوالات ازمتن قانون باشن من یه ماهه شروع کردم اگه میشه بگید منابعم کافیه میخوام کردستان شرکت کنم نظم کاتوزیان برای مدنی،وقانون یارچتردانش؛تستشم شهبازی جزا:محشای گلدوزیان-قانون یارو برای تستش ساده سازوتست شادی عظیم زاده کیفری:خالقی وقانون یار دادرسی مدنی:قانون یار-تستش کمالوند مال دادافرین تجارت:کتابی ندارم فقط تست قربانی و متن قانون اصول هم جزوه شهبازی و تست اسدالله لطفی تست باقری راد ازدادافرین بنظرتون اینا کافیه البته مسلط ک به همش نمیشم اما قانون هارو خوب میخونم مدنی الان شده 1335ماده،کیفری570،جزا785که216تاش عمومیه،تجارت600،ا.د.م 529 بنظرم حتی خوندن این همه ماده و تسلطش زمانبره چ برسه کتابا. متاسفنه خیلی استرس دارم و دیردیرمطالب و میخونم همش فرار میشه انگارهیچی نخوندم.پارسال همدان زدم باراولم بود هیچی هم نخوندم 600شدم خیلی بد بوداگه میشه راهنماییم کنید

الهه. ع-ش

با سلام-مطالب وبللاگتون خیلی برام مفید بود.من به تازگی از دوره کارشناسی فارغ التحصیل شدم, در دوران دانشجویی درسخوان بودم اما از اعتماد به نفس کافی برای شرکت در آزمون برخوردار نبودم,اینطوری شنیده بودم که 4 ماه زمان مناسبی برای آزمون وکالت نیست اما با مطالعه مطالب وبلاگتون که سرشار از واقع بینی و خلوص بود نظرم عوض شد.تصمیم گرفتم امسال برای آزمون وکالت شرکت کنم. ازتون متشکرم.[لبخند]

مریم

ممنونم از راهنماییتون. اره کتابای ساده ساز و قانون یار جای منابع اصلی رو پر نمیکنن اما منابع اصلی زمانبر هستن و سخت تر بازم ممنون

جواد

سلام خسته نباشید میخواستم بدونم با خوندن وتسلط تنها برروی قانون واقعا ازپس امتحان قضاوت برمیام یا اینکه به قول موسسه ها قانون تنها کفایت نمیکنه اگه کفایت میکنه که تمام وقتمو صرف قانونو تست های آزمون قضاوت سالهای قبل کنم ممنون

پژمان

عرض ادب و احترام خدمت جنابعالی بنده قصد شرکت در آزمون وکالت در کانون وکلای گلستان را دارم میخواستم از حضرت عالی بپرسم که حداقل معدل قبولی در کانون گلستان چند هست؟ و اینکه آیا اطلاعی از کارنامه و نمرات پذیرفته شدگان آزمون سال قبل (93) در کانون گلستان دارید یا خیر؟ واقعا ممنون میشم اگر به عنوان نمونه تعدادی از کارنامه های نفرات آخر قبولی در کانون مشار را در وبلاگ قرار بدهید همواره در پناه خداوند سبز و مانا باشید.

ممنون خوب بود

میثم

من هنوز بعد از 10 سال این کتاب رو ندارم! و تا حالا هم این کتاب رو یه دور کامل هم نخوندم. برای امتحان ولی مواد 183 تا 300 رو از این کتاب خوندم >>> داداش چجور میشه نظمو ده ساله نخریدی اما ماده 183 الی 300 رو از نظم خوندی؟!!!

میثم

در مورد شما: یک شما دانشگاه شهید بهشتی درس خوندین و این ینی موفقیت تصادفی نیست دو راهنماییت عالی بود مرسی و چرا جزوه شهبازی رو نخوندین فوق العادس تو گوشیم فایلو ریختم تا صفحه 120خوندم یه تفریح به تمام معناست و نظمو رون کرده سوالاتمو پاسخ داده اگه تونستی برا تفریحم شده بخون! راستی من ارشد خصوصی علوم تحقیقات تهرانم مث خودت حرفه ای میخونم سربازیم تموم شد تو سربازی تفریحی میخوندم همون کمکم کرده رون بخونم الان با راهنمایی عالی شما میخونم و پیش میرم. راستی اصول عالی زدی نفرات برتر مرکزم سخت بتونن 70 بزنن کتاب ابوالحسن به نظرم کم کاربره اگه نگم هیچی کاربرد نداره تستم که نزدید و فقط میمونه جزوه شهبازی که با توجه به جزوه مدنیش میشه حدس زد که چقد خوب توضیح داده توصیه دیگه ای در خصوص اصول نداری؟!

میثم

راستی نظمو پس دارید از آنه دیگریست عدم مالكيت بر يك كتاب،‌ مقدمه واجب بر نداشتنش نيست!!! درسته؟![چشمک]

امیرحسین

باعرض سلام و خسته نباشید به شما من یه دانش اموز سال اول دبیرستانم و میخوام برم دوم...راستش حفظیاتم خیلی خوبه در حد عالیه...میخام برم رشته ی انسانی ولی خیلی تردید دارم به اینکه میگن ازمون وکالت خیلی سخته و این حرفا...بعدش هم میگن وکالت دست توش زیاد داره و بازار کارش خوب نیست...خلاصه اینکه واقعا دارم دیوونه میشم نسبت به انتخاب رشتم..میدونم توقعم بیجاست ولی ممنون میشم یه راهنمایی درمورد رشته ی وکالت و ازمونش بهم بدین...کوچیک شما امیرحسین