سقوط اسد

 

سقوط حافظ اسد!!!

جنبشهای اخیر عربی که با خودکشی جوان تونسی آغاز شد، بعد از پاشاندن اقتدار "بن علی"، "مبارک"،  "قذافی" و "صالح"، اکنون وسعتی بیشتر از آنچه گمان می‌‌رفت یافته، به گونه‌ای که "رائول کاسترو" را هم در امریکای جنوبی وادار به سر دادن نجوای اصلاحات کرده است. اما شاید هیچ یک از این جنبش های مردمی به اندازه‌ی جنبش سوری­ها بر علیه حکومت بعثی "اسد"، برای ایران مهم و حیاتی نباشد.

"بشار اسد" که در طلیعه‌ی قرن بیستم و پس از پایان حکومت 30 ساله پدرش "حافظ" بر سر کار آمد، در آغازین سالهای دهه‌ی دوم حکومت خویش بر این سرزمین 23میلیون نفری، طعمه‌ی توفان جنبش‌های آزادی‌خواهانه‌ی منطقه شده است. اعتراضاتی که تا کنون بیش از 200 کشته در این کشور بر جای گذاشته است و گمان نمی‌رود "شهید" نامیده شدن این کشته‌ها توسط "اسد" نیز بتواند، سَیَلان خون‌های ریخته شده را فرونشاند.

اگرچه سرنوشت دیگر حکمرانان سرنگون شده عرب،‌ این رییس جمهور 45 ساله را به پذیرش و احترام به مخالفان و خواسته‌هایشان واداشته است اما به پایین کشیدن و تخریب مجسمه‌ی "حافظ اسد" توسط معترضین در "درعا"، نشان از این دارد که دیر یا زود این زاده‌ی 11 سپتامبر نیز باید با دنیای سیاست خداحافظی کند و در اندیشه‌ی یافتن مکانی مناسب برای گشایش مطب چشم‌پزشکی خود باشد.

هرچند شاید سالها بعد "حافظ بشار اسد" فرزند چشم آبی و زیباروی "بشار"، با استفاده از اعتبار خاندان خود، قدرت از دست رفته‌ی پدر بلند قامت خویش را در دست گیرد اما به نظر می‌رسد برکناری این دیرینه دوستِ علوی مذهبِ سوری، برای کشور ما خبر خوبی نباشد.

بشار اسد رییس جمهور سوریه و فرزندش حافظ بشار اسد 

 

 

/ 10 نظر / 51 بازدید
زهرا

سلام شهادت حضرت فاطمه (علیهاالسلام) تسلیت باد

درویش نامه

چون ز چاهی عکس ماهی رخ نمود سر به چه در کرد و آن را می ستود پس حقیقت با رخ ماه است او گرچه سوی عکس آن بنمود رو. مولانای کلمات [گل][گل][گل]

شوریده

درود بلاگ جالبی دارید متنهای خوبی هست کهبه قام رسا برمیگرده شاد و پیروز باشی

شوریده

درود سپاس از شما یه کم اشتباه نوشتاری داشت گفتم قلم خوبی دارید که متن هایی جالبی مینویسید ببخشید اگه قبلی بد بود کلا چون خطم بد هست تو تایپم بد میشه!!! شاد و پیروز باشید

بارما

سلام دوست خوبم شاید براتون خیلی عجیب باشه شایدم اصلا عجیب نباشه ولی دوست دارم باهاتون دوست شم راستی یادم رفت من بارما هستم بارما یه اسم پسرونس میخواستم بگم نگران نشو منم پسرم. راستی اگه براتون مقدوره حتما حتما حتما به یمیلم که براتون نوشتم مکاتبه کنین از چهرتون و نوشتتون خوشم اومد امیدوارم که بتونیم دوستای خوبی باشیم البته اگه شما دست دوستیه منو رد نکنین. با افتخار منتظر جوابتون هستم. درود بر شما

محمد جواد

من مخالف این قضیه نیستم که آقای بشار اسد مخالفانی داره ولی معتقدم که اونایی که اسلحه دست می گیرن و تو شهر حما به ارتش سوریه حمله می کنن مخالف یا معترض نیستن کاملا مشخصه که از طرف کدوم کشورها حمایت میشن خوب نزدیکی و همسایگی سوریه با اسرائیل بر مشکلات این کشور اضافه می کنه اما باید بدونیم که اگه سوریه دست اسرائیلی ها یا غرب گرا ها بیوفته امنیت ایران در خطره پس هر طور که هست چه با قلم چه با سلاح باید از حکومت آقای بشار اسد حمایت کرد . البته نباید دخالت های اردن رو هم در مسائل سوریه نادیده گرفت ، اگه با اعتقادات مذهبی میونه ای داشته باشی می دونی که الان پادشاه اردن رو سفیانی می گن با این فرض که مخالفان سلاح به دست سوری رو حمایت شده از طرف اردن و پادشاه اردن بدونیم اگه حکومت سوریه در دست این مخالفان سلاح بدست بیوفته عملا مناطق پنج گانه ذکر شده در روایات توسط سفیانی اشغال می شه اون موقع است که منطقه دچار ناامنی شدید می شه البته این رو بدون نگاه به روایات شیعی ، می تونی از حرکات منطقه حدس بزنی.

شباهنگ

سلام ای آدم جالب مطالب کمه اون هم از دانشجوی رشته حقوق منتظر مطالب بیشتر هستم

ع

سوریه مانند ترکیه یک کشور نیمه اسلامی و سکولار است ولی با این حال و وجود آزادیهای مدنی باز هم ترکیه و غرب به سوریه خیانت کردند و اگر حجاب هم در سوریه اجباری بود این بار هم غرب به بهانه مبارزه با اصول گرایی و دفاع از حقوق بشر و جنبش زنان ، سوریه را مانند افغانستان بمباران میکرد !!! همانطور که افغانستان و عراق را دهها سال است هر روز به یک بهانه بمباران میکنند ! یک روز به بهانه مبارزه با کمونیسم یک روز به بهانه حقوق بشر ، یک روز به بهانه حقوق زنان یک روز به بهانه القاعده و طالبان و مبارزه با تروریسم و خلاصه شمشیر ناتو و آمریکا همیشه بهانه ای برای سر بریدن دارد !

بحران سوریه نشان داد که ایران دیگر نباید به دوستی ترکیه و غرب اعتماد کند و این دوستان روزی در بد حوادث خیانت کرده و از پشت خنجر زده و خواهند فروخت همانطور که قذافی را به مشتی صلفی و عرب اصول گرا و بیانان نشین بیسواد فروختند و ایران باید حتی دشمنان خود را در دست نگه دارد واز آن بر علیه دشمنان اصلی و بزرگ استفاده کند ایران باید گروههای 200 نفره پ ک ک و حزب الله و اسلامی را مسلح و از طریق عراق به شهرهای بزرگ ترکیه تزریق کند و ترکیه را گرفتار و زمین گیر کند و از ترکیه انتقام بگیرد همان طور که ترکیه این کارا با تروریستنهای سوریه انجام میدهد