گزارش عملکرد شهرداری گرگان

 

 

سخنی پیرامون گزارش 4 ساله شهرداری گرگان

در روزهای آخر سال 89 و در آستانه‌ی سال نو شمسی، شهرداری گرگان، در اقدامی تقدیر برانگیز، یک فروند سی دی حاوی فیلم مستند گزارش  عملکرد 4 ساله‌ی خود را در برخی نقاط شهر توزیع نمود. اصل این گزارش قطعا مثبت و ارزشمند و برای ارتقاء احساس شهروندی شهروندان مفید است، اما چرا 4 ساله، نمی‌دانم!

برخی مسائل در مورد این مستند گزارشی 51 دقیقه‌ای به خاطر مبارکم رسید که جهت نشان دادن همان حس شهروندی به آنها اشاره می‌کنم:

الف) انتقادات

1) نوع فیلم‌سازی:

اولین نکته ای که با توجه به پیشرفتهای برق‌آسای فن‌آوریهای دیجیتالی خیلی جلب توجه می‌کند،  کیفیت تصویر پایین و غیرقابل قبول این فیلم است. کیفیتی که حتی درحد دوربین های فیلمبرداری آماتور هم نیست. شاید اگر فیلم را با یک گوشی موبایل 5 مگاپیکسلی گرفته می‌شد بهتر از آب در می‌آمد.

شیوه‌ی فیلم برداری نیز بسیار غیر حرفه‌ای به نظر می‌رسد، به‌عنوان مثال در موارد متعدد، دوربین لرزشهای غیرمتعارف دارد. دیگر اینکه افکت های تصویری(یا همان ادا و ادوارهای گرافیکی)، به صورتی ابتدایی و گاهی در حدی مورد استفاده قرار گرفته است که حوصله‌ی آدم را سر می‌برد. همچنین برخی تصاویر، نه یک بار و دوبار، به کرات و بیش از معمول در فیلم تکرار شده است؛ مثلا تصویر "سردر شهرداری"، "سردر شورا"، "میدان بسیج"، "میدان شهرداری" و...

ضعف فنی در تصویربرداری برخی جاها نمود بیشتری می‌یابد، مثلا در جایی از فیلم که سایه فیلم‌بردار به طور کامل و تمام قد در فیلم آشکار است (دقیقه 21).

2) محتوای فیلم:

زمان فیلم باتوجه به اینکه، سی دی برای ارائه به عموم شهروندان تهیه شده است- و باتوجه به نداشتن جذابیت های کافی- نسبتا طولانی است: 51 دقیقه. (فکر نمی‌کنم حتی اعضای شورای شهر هم حوصله کنند فیلم را کامل نگاه کنند).

شروع فیلم با یک نماهنگ است و پس از آن در دقیقه‌ی 5، شهردار گرگان، ابراهیم کریمی که دوست و دشمن در مورد پرکاری وی اتفاق نظر دارند-بحث کیفی بماند- در تصویر ظاهر می‌شود: بسم الله را که در آغاز سخنش فراموش کرد بماند، نمی‌دانم چرا سلام و عرض احترام به شهروندان را هم از یاد بردند. تبریک سال نو که دیگر بماند.

در تمام 7 دقیقه ای که به صحبت آقای شهردار اختصاص داده شده بود، ایشان در نمایی (بک گراندی) نا مناسب و دل‌نچسب، در حالی که پشت سرش توری حصار قرار دارد- که معلوم نیست چه زیبایی و مناسبتی در تصویر دارد- برای شهروندان سخن می‌گوید.

اگرچه صحبتهای کریمی قابل فهم بود اما آن‌گونه که باید و شاید از جمله بندی های صحیح برخوردار نبود و به نظر می‌رسید آمادگی کاملی برای ضبط برنامه وجود نداشته است.

سخنان شهردار در دقیقه‌ی 12 تمام می‌شود و پس از آن تا دقیقه‌ی 42؟؟، به صورت پیوسته، گزارشی مصور و موزیکال از فعالیت های شهرداری ارائه می‌شود. این قسمت از فیلم که بخش عمده ای از آن را هم تشکیل داده است کاملا بی ‌کلام است، به نحوی کاملا خسته کننده و کم جذابیت!

اما ضعفی اساسی که در این گزارش عملکرد شهرداری مشاهده می‌گردد این است که در مورد بسیاری از فعالیتهایی که از آن سخن گفته شده است، اطلاعات کافی که هیچی، اطلاعات لازم هم به شهروندان داده نشده است؛

مثلا در جایی از گزارش از "احداث آبنما" یا "احداث پل شریعتی" یا "احداث میدان مادر" یاد می‌شود اما نه اشاره شده این ها کجای شهر هستند(مثلا می‌توانستند روی نقشه نشان دهند)، نه می‌گویند از کی شروع به کار شده؟ کی تمام شده؟ و یا اینکه طرح در چه مرحله ای است؟ چند درصد پیشرفت داشته؟ و چقدر بودجه صرف شده؟

همین طور در مورد: "احداث مجتمع فرهنگی ورزشی امام رضا"، "احداث مجموعه فرهنگی ورزشی فردوس"، "احداث ساختمان مرکزی آتش نشانی" و ...

از نقاط ضعف دیگر این گزارش، ارائه‌ی آمارهای غیر اصولی و مبهم در مورد برخی اقدامات است:

مثلا آمده است: "روکش آسفالت در 70 خیابان اصلی و فرعی"،‌ "جدول گذاری، زیر سازی و آسفالت خیابانهای عرض کمتر از 14 متر در 250 نقطه" ، "پیاده رو سازی در سطح وسیع{!!!} در 80 نقطه" و "پوشش کانالها و نهرها در 20 محور"؛ در حالیکه قاعدتا آمار چنین مسائلی معمولا به "متر"، "متر مربع" یا "کیلومتر" بیان شود نه به "نقطه"،‌ "تعداد"و... . افزون بر این هیچ گونه اشاره ای به میزان هزینه و زمان صرف شده در این موارد نشده است.

راستش بقیه‌ی فیلم رو دیگه حوصله نکردم با دقت ببینم ولی اون قسمتی که شهردارهای گرگان رو از گذشته تا به حال نشون می‌داد جالب بود. مسابقه‌ای هم در پایان فیلم طرح شده بود که اونم کار خوبی بود.

ب) پیشنهادها:

نقدها زیاد شد، چون اصولا نقد کردن راحت است، می‌رسیم به پیشنهادها، که امیدوارم برای گزارش بعدی مفید باشد:

جا داره زمان فیلم به حداکثر 30 دقیقه کاهش پیدا کنه و جذابیتهای فیلم بیشتر بشه... و یا فیلم در چند کلیپ کوتاه‌ و مجزا در بیاد.

جا داره دفعه‌ی بعد صحبت شهردار کوتاه تر، آماده تر و سلیس تر بشه.

جا داره مسئولین دیگری مثل رییس یا سخنگوی شورای شهر به‌عنوان نماینده‌ی مردم در نظارت بر شهرداری، دقایقی رو با شهروندان صحبت کنن و بد نیست شورای شهر هم گزارشی مختصر از عملکرد خودش(در کلیپی ضمیمه) ارائه بده.

جا داره فایل تصویری نقشه شهر و تصویر هوایی شهر رو در سی دی بذارن و نیز عکسهایی از مناطق اصلی، دیدنی و تاریخی، شهر رو به همراه توضیحاتی در سی دی بذارن.

جاداره فایل متنی شامل شماره‌های تماس شهرداری،‌ شورا و سازمانهای مربوطه در سی دی بذارن.

جا داره گزارشات مکتوبی پیرامون بودجه‌ی شهرداری، مصوبات شورا، طرح های در دست اجرا،‌ طرح های آتی و... در سی‌دی قرار بدن.

و جا داره گزارش بعدی نه در قابل یک فیلم صرف ارائه گردد، بلکه به صورت نرم افزاری مفید و قابل استفاده برای شهروندان با دربرگیری اطلاعاتی مفید و کاربردی شهری ارائه شود.

و ده ها کار دیگه‌ای که می‌تونه انجام بشه که کاری در شان شهروندان گرگانی ارائه بشه!

 

/ 8 نظر / 64 بازدید
صالح

((شما عضو گروه 99 هستین...؟؟؟)) سلام... خوبی... منتظر حضور گرمت هستم... منتظرم نذار... سال نو مبارک... [گل]

محسن

اداو ادوار رو درست کن: ادا و اطوارها

محسن

شاید پسر آقای کریمی فیلمو ساختهوچندوقت پیشا دیدمش گفتم چه خبر چه کار میکنی؟ گفا هیچی یه دوربین بابام واسم خریده گفته برو تو شهر فیلمبرداری. نگو پس هدف مدونی پشتش بوده. پشت پسر آقای کریمی نه ها... پشت این کار

حسین ازاد

انتقادت به جاست صالح جان ولی یکم فروتنی بدم خدمتتون. معمولا کسی نمیگه "به خاطر مباررررررکم رسید!"میگفتی به خاطرم رسید هم کافی بود

جامه دران

برادر دکتر! شما که این قدر خوب نقد می نویسی لطف کن و نقدی هم درباب سریال پایتخت بنویس

گرگان شهر من

ســـــــــلام دوست عزيز[گل] سال نو مبارك به اميد تازه بخشي شهر گرگان و بهار خزان [گل]ـــــ[گل] مجموعه طنز گرگان 1 [گل]ـــــ[گل] كتاب مجموعه طنز گرگان 1 به گويش گيلكي از امروز در وبلاگ +گرکان شهر من+ نويسنده:محمد مهدي بالارستاقي پس مرا تنهـــــــــا نگذاريت با نظرهاي شما خوشحال ميشوم [گل]

ذبیح الله میقانی

سلام و وقت بخیر سال نو مبارک انشالله که سال خوبی داشته باشی عالی بود چشم از انتقاداتت استفاده میکنیم و پیشنهاداتت را در اسرع وقت به دوستان انتقال و سعی در بکارگیری پیگیری آن در اعلام گزارش بکار میگیریم ممنون از حسن توجه و نظرتان موفق باشی [گل]