اخلاق حرفه ای

امروز در جلسه ای به عنوان وکیل کارفرما؛ مجلوب ثالث بودم. خواهان دعوی، پیمانکار جزئی بود که مسئولیت خود را در بیمه الف بیمه کرده بود اما شرکت بیمه مذکور با این استدلال که قبلا کارفرما نیز مسئولیت کل پروژه را در بیمه ب بیمه کرده است، موضوع را تحت عنوان هم پوشانی دو بیمه دانسته و 50 درصد خسارت را داده و مدعی بود مابقی را باید شرکت بیمه ب بدهد. قبل از جلسه من از وکیل خواهان سوالی پرسیدم که این "شرایط عمومی بیمه مسئولیت" مصوب کجاست؟ او هم گفت نمیدانم. 
برای من هیچ تفاوتی نمیکرد کدام بیمه در نهایت محکوم شود، ایرادات شکلی خودم را به دادخواست گرفته بودم اما برای انکه خواهان زودتر به خسارتش برسد، در جلسه سکوت می‌کردم، دادگاه با توجه به غیاب نماینده بیمه "ب" داشت به سمت محکوم کردن این بیمه می‌رفت.
در طی جلسه یک بار نماینده تهرانی بیمه الف خطاب به وکیل خوهان گفت شما خیلی راجع به مقررات بیمه نمی‌دانید چند دقیقه بعد هم خطاب به قاضی گفت ایشان(یعنی من) هم راجع به بیمه اطلاع ندارند و بیرون دادگاه از همکارشان سوال می‌کردند شرایط عمومی بیمه چیست؟! کارفرما موظف بوده پیمانکار را از وجود بیمه قبلی مطلع کند...
من دیگر احساس کردم سکوت جایز نیست! شروع به دفاع از خواهان کردم،‌که بعله بیمه‌ی الف چرا وقتی حق بیمه میگرفت این صحبتها را نمی‌کرد... متعهد مستقیم به بیمه گذار شما هستید،‌ خسارت را بدهید بعد قائم مقام ایشان می‌شوید بروید برای وصول از بیمه‌ی دیگر... اگر مدعی هستید بیمه‌ی مضاعف است، باید ثابت کنید.... پرونده را قاضی گرفتم، پاسخ بیمه مرکزی را بلند خواندم که نوشته: «مورد مشمول بیمه مضاعف نیست...»، بر اساس کدام قانون ما موظف هستیم به پیمانکار بگوییم قبلا بیمه کردیم؟! تکلیف را از کجا آوردید؟! الخ.... خلاصه دادگاه از این رو به اون رو شد... قاضی با عتاب به نماینده بیمه؛ این کار شما خلاف شرع است...نونی که شما میخورید حرام است.... جلسه تمام است ، حالا تصمیم را می‌گیرم...
بعد از جلسه، نماینده بیمه، که رشته هایش را پنبه می‌دید با تعجب از من می‌پرسید؛ چرا این‌گونه کردی؛ گفتم چون سواد ندارم! از بیمه سر در نمی‌آورم!
باشد که اخلاق حرفه ای را یاد بگیرد!

/ 4 نظر / 164 بازدید
فرشاد لاهیجی

ممنون،بیشتر از تجربیات خود بنویسید

کریمی

سلام آقای صفایی خیلی عالی بود، راستش بنده امسال میخوام برای اولین بار آزمون کانون وکلا بدم ،خیلی دنبال یه شخص موفق توی این زمینه بودم که ازش مشورت بگیرم، قبل عید با دکتر صبری نوبت مشاوره داشتم، ایشونم اول کلی سوالات آسون و سخت ازم پرسیدن و بعد بهم گفتن برناممو روی قبولی کانون وکلای مرکز بریزم.(راستی توی پرانتز بگم که منم امسال فارغ التحصیل کارشناسی حقوق بهشتی میشم.)خلاصه کلی امیدوارم کردن،اما از وقتی که اطرافیانمو دیدم که هر کدوم چند ساله دارن آزمون میدن و روزی 12 ساعت دارن درس میخونن ولی هنوز قبول نشدن به شدت استرس گرفتم...حالا باید چیکار کنم!!!

خوشم اومد

دوست خوب

سلام. بر صفاي صفايي صفادار بودنتان شكي نيست.وقت خواستم بگم خيلي باحالي. دست مريضات////www.shorajafakande.mihanblog.com