متفاوت بودن به چه قیمت؟!

متفاوت بودن به چه قیمت؟!
بعضی ها دوست دارند در هر فرصتی خودشون رو متفاوت از دیگران جلوه دهند؛ برای این کار هم راه های مختلفی وجود داره؛ یکی لباس عجیب و غریب می‌پوشه، یکی کارهای غیر معمول می‌کند، یکی حرفهای متفاوت می‌زند و یکی هم ....
چند وقت پیش در یک میهمانی های خانوادگی نشسته بودیم، یکی از همین بعضی ها شروع کرد به بحث روشن فکری در مورد دین و اعتقادات و از این حرفها و در ضمن صحبتهاش یکی دیگر از حاضران مجلس را به شدت به خاطر اعتقادات دینیش مورد نکوهش قرار می‌داد. هی گفت و گفت، از صلح امام حسن(ع) گفت تا قیام امام حسین(ع).
من هم از آنجا که چندان حوصله ی بحث و جدل نداشتم نشسته بودم و گوش می‌کردم و تحمل. اما صحبتها تمامی نداشت تا اینکه صحبت از قرآن کرد و اینکه: بله، اصلا قرآن که وحی خداوند نیست، سخنان (حضرت) محمد (ص) است.... و چندان با قاطعیت این منبر را ادامه می‌داد که بیا و ببین. 
با خودم گفتم بالاخره این نظریه آقای سروش باید یک جایی به درد بعضی بخورد دیگر!
دیگر حوصله ام سر رفت و پس کمی صحبت با کنجکاوی پرسیدم: این حرفی که شما بر اساس گفته‌ی آقای سروش می‌فرمایین، میشه بعضی از دلایلی که در موردش مطرح شده بگین؟!
یه چند لحظه سکوت! "راستش خونده بودم ولی الان یادم نیست!"
دیگه هیچی نگفتم، با خودم فکر کردم متفاوت بودن به چه قیمت؟!

/ 1 نظر / 38 بازدید
محسن

سلام اقای صالح خان 1- تو مطلبت راجع به استاد شهیدی نوشته بودی: از جمله درسهایی که از رفتار ایشان گرفتم، رعایت احترام نسبت به دانشجویان بود. پس سعی کن احترام را در نظر و آرای مخالف نشون بدی.اینکه تو مطلب بعدی با دیدن خود در جایگاه بسیار بالا به دکتر سروش و اکبر گنجی که حداقل ده ها برابر شما ومن مطالعه دارند و صاحبنظرند رعایت احترام را بکنی.ضمنا دکتر سروش فهمی بیشتر از دهها مرجع تقلید خشک اندیش ایرانی دارند. 2- دکتر سروش در مقام دلیل می گوید: خدا دانش و آگاهی الهی خود را در پیامبر و باطن و اندیشه ی او وحی نموده و سپس پیامبر این دانش را بدون خیانت در امانت اما در خدمت هدایت بندگان به صورت سخن بشری و در فهم بشر بیان کرده است. چرا که پیامبر هم از نوع بشر بوده است.پس منظور ایشان این بوده که قرآن سخن الهی نیست و از ذهن بشری تراوش کرده است.