مسجد؛ خانه ی پروردگار

نوشته ای پیرامون بهداشت مساجد

"طَهِّرْ بَیْتِیَ لِلطَّائِفینَ وَ الْقائِمینَ وَ الرُّکَّعِ السُّجُود"

ای ابراهیم! خانه ام را برای عبادتگران پاکیزه نما.

اگر اهل نماز باشید، حتما گذرتان به مساجد مختلف و گوناگون می افتد. متاسفانه در کشوری اسلامی همچون ایران، بیش از آنکه به بی آلایشی و پاکیزگی این عبادتگاه رحمانی توجه شود، به مسائلی غیر الهی همچون آینه کاری مسجد، بلندتر کردن مناره ها و ... توجه می گردد. یکی از مواردی که در بسیاری از مساجد مورد کم توجهی قرار می گیرد، رعایت موارد بهداشتی است.

گاه اتفاق می افتد وقتی وارد مسجدی می شوید از همان اول احساس ناخوشنودی می کنید و سعی می کنید به واجبات اکتفا کرده و هرچه زود تر مسجد را ترک کنید. موارد بهداشتی را می توان اعم از رعایت بهداشت فردی و پاکیزگی محیط دانست. 

باعث شرمندگی است که به رغم توصیه های مکرر پیشوایان دینی ما به اهمیت و ضرورت استعمال رایحه ی خوش در زندگی روزمره و تاکید خاص به این کار در هنگام حضور در پیشگاه خداوند، گاه پیش می آید هنگام وارد شدن به برخی مساجد،‌ روایح ناخوشایند ناشی از ناپاکی ها مشام انسان را آزار می دهد.

لازم است از سوی متصدیان امور بهداشت کشور، افرادی به منظور سرکشی و راهنمایی به مساجد مامور گردند. در این میان نقش وعاظ دینی را در تاکید بر رعایت بهداشت فردی توسط نمازگذارن نباید فراموش گردد.

/ 0 نظر / 32 بازدید