فاصله‌ی صفر تا یک! نکته‌ای حقوقی پیرامون مهریه زوجه!

 

فاصله‌ی صفر تا یک!  نکته‌ای حقوقی پیرامون مهریه زوجه!

می‌دونین در ازدواج، فرق اینکه زنی یک سکه مهریه داشته باشه با اینکه هیچ مهریه ای نداشته باشه، چقدره؟!

یک سکه؟!! ........... نه!  بخونین تا بدونین چقدره...!

در نکاح دائم، مهریه از ارکان عقد محسوب نمی‌شه. یعنی چی؟! یعنی حتی اگر بین طرفین هیچ صحبتی هم از مهریه  نشه بازهم عقد صحیحه!‌ و این امکان هم وجود داره که زن و شوهر، تعیین مقدار مهر رو به بعد از عقد و به یکی از دو نفر (دختر و پسر) و یا فرد ثالثی(مثلا پدر بزرگ) واگذار کنند.

حالا فکر می‌کنین دختری که مهریه نداره وضعیت بهتری داره یا دختری که یک سکه مهریه داره؟!

جواب: دختری که مهریه نداره! تعجب 

 تعجب کردین؟! در حقوق ایران بر اساس دیدگاه فقهی، اگر مهریه در عقد دائم ذکر نشه و یا حتی تصریح کنند که دختر مهریه  ندارد، با این حال، زوجه مستحق مهریه است: البته دو حالت در این باره متصوره: 1) طلاق بعد از نزدیکی باشه. 2) طلاق قبل از نزدکی باشه.

حالت اول: طلاق بعد از نزدیکی

شوهر بخواد زنش رو که مهریه ای نداره بعد از داشتن رابطه طلاق بده... در این حالت دادگاه شوهر رو به دادن "مهر المثل" محکوم می‌کنه: ماده 1087 قانون مدنی در این باره می‌گه:

«اگر در نکاح دائم مَهر ذکر نشده یا عدم مهر شرط شده باشد، نکاح صحیح است و طرفین می‌توانند بعد از عقد مهر را به تراضی معین کنند و اگر قبل از تراضی بر مهر معین بین آنها نزدیکی واقع شود زوجه مستحق مهرالمثل خواهد بود».

حتما می‌گین "مهر المثل" یعنی چی؟! یعنی مهریه ای به اندازه‌ی مهریه امثال اون زن (با در نظر گرفتن شرایط زمانی،‌ مکانی،‌ عرفی، خانوادگی، طبقاتی، ‌شخصی‌، ‌تحصیلاتی و....)، ماده 1091 قانون مدنی در این باره می‌گه:

«برای تعیین مهرالمثل باید حال زن از حیث شرافت خانوادگی و سایر صفات و وضعیت او نسبت به اماثل و اقران و اقارب و همچنین معمول محل و غیره در نظر گرفته شود.»

حالت دوم: طلاق قبل از نزدیکی

یعنی قبل از داشتن رابطه زناشویی،‌ شوهر بخواد همسرش رو که مهریه‌ای نداره طلاق بده، در این حالت زن مستحق "مهر المتعه" خواهد بود.

حالا تفاوت "مهر المتعه" با "مهر المثل" در چیه؟ در اینه که،‌ برای تعیین مقدار مهر المتعه، به اوضاع و احوال جیب شوهر نیگاه می‌کنن، اگر پول دار باشه، بیشتر تعیین میشه،‌ اگر بی پول باشه کمتر:

ماده 1094 قانون مدنی: «برای تعیین مهرالمتعه، حال مرد از حیث غنا و فقر ملاحظه می‌شود.»

خلاصه اینکه اگه زنی یک سکه مهریه داشته باشه، مهرش،‌ یک سکه است و بس! ولی زنی که مهریه‌ای نداره ممکنه چند صد سکه هم مهریه بهش تعلق بگیره!

اینجاست که فاصله صفر(0) تا یک(1)، خیلی خیلی بیشتر از یکی است!

 

/ 10 نظر / 65 بازدید
آمنه

جالب بود.

محسن

فیض بردیم آقا صالح.ان شاء الله بعد از دو روز دیگر که اینترنت ADSL شما نصب شد شاهد باشیم هرروز از این مباحث شیرین مطرح کنید. ما از شیرینی های شما لذت می بریم.شیرین می زنید کلا... باحال بود؟ تازه اینجا اینترنتش 30 مگابایته سرعتش.می تونی تصور کنی؟ می خوای بگک خطشو تا خونه مامانبزرگم بکشن؟

جامه دران

برادر صالح صفایی عزیز جسارتن همینجور بخواهی پیش بروی،میترسم فردا پس فردا ، چیزهای خفن دیگری نیز در وبلاگت بگذاری تا ملت حالشان را ببرند. برادر صالح بازهم جسارتن درصورت امکان این سلامت را به روی افراد زیر 18 سال باز نکن،اگر چه که این روزها بچه های تازه به دنیا آمده نیز،الذین را از بر می خوانند. یاشاسین تراختور

شاپی

مهریه هر چند تا که باشه مهم نیست.مهم اینه که زن مقدارشو تعیین کنه!!!!

جامه دران

صالح جان شنیدم قراره تو وبت فیلم هم پخش کنی ...[نیشخند]

جامه دران

برادر صالح صفایی جسارتن تو با این قلم ناب و طناز چرا آپ نمیکنی،معتادمان کرده ای و رفته ای برادر.این رسم رفاقت نیست.حالا که معتادمان نموده ای لطفا بنویس[گل]

صالح

((به نظرت خدا مهربون نیست ...!؟)) سلام... خوبی... گرمیه دلت و با من قسمت کن... محتاج حضورتم... موفق باشی... [گل]

جامه دران

صالح جان ما دوست داریم. ضمنا اگر زندانی هم باشد مال ما فقیر وفقراست.وکلا که زندان نمیرن [چشمک][گل]